تبلیغات
جامع المقدمات علوم ارتباطات اجتماعی

جامع المقدمات علوم ارتباطات اجتماعی
 اگر در اعصار گذشته قدرت به معنای توانایی دارنده­ ی آن برای وا داشتن دیگران به تسلیم در برابر خود به هر شكل ممكن تلقی می شد،‌ اكنون به دلیل عمیق­ترین جا­به­ جایی قدرت درطول تاریخ ماهیت قدرت بر محور دانایی می­چرخد.

مهم­ترین ویژگی قدرت نرم ابتنای آن بر دانایی است هرچند استفاده از زور و خشونت همچنان در حوزه ابزار قدرت باقی می­ماند. قدرت نرم تولید وایجاد فرهنگ، ارزش، سیاست، تفكر، باور و روش زندگی است و در معرض قرار دادن این جریان فكری برای دیگران است.

هدف اصلی قدرت نرم اذهان مردم است. تغییر در نگرش و جهت­دهی به احساسات عمومی است تا از این رهگذر انگاره­های جدید مقبولیت یافته و الگوهای رفتاری جامعه تغییر یابد. اما تعریف قدرت از منظردین با تعریف قدرت در منطق مادی متفاوت است. چرا كه قدرت جریان واحدی­ست كه ریشه در كانون هستی یعنی الله دارد و هدف آن استقرار مدینه­ی فاضله­ای است كه انسان­ها را به قرب الهی می­رساند.

گفتمان انقلاب اسلامی به عنوان یك گفتمان دینی در بعد ملی و جهانی، با توجه به جهان شمولی مكتب اسلام ماهیتا از قدرت نرم برخوردار است. مؤلفه­های قدرت نرم در گفتمان انقلاب اسلامی عبارتند از، علما و مراجع به عنوان مولد قدرت نرم، ولایت فقیه ستون خیمه قدرت نرم و مردم سالاری دینی منصه­­ی ظهور و بروز قدرت نرم.


 

  یكی از مهمترین مؤلفه ­های قدرت نرم در گفتمان انقلاب اسلامی وجود عالمان دینی و مراجع به عنوان مولدین قدرت نرم است. مراجع با اجتهاد و پاسخ به مسائل مستحدثه و معرفی اسلام ناب محمدی در ارتقا قدرت نرم بسیار مؤثرند. هدف اصلی مراجع شیعه در طول تاریخ اسلام، همواره احیای دین و هدایت مردم بوده است. از حركت های تاثیرگذار مراجع در تاریخ معاصر می­توان از حكم تحریم تنباكو، نهضت مشروطیت، ایستادگی و مبارزه با ظلم زورگویان و مستبدان و دیكتاتور­های داخلی، مبارزه با نفوذ بیگانه طبق قاعده­ی نفی سبیل ، مبارزه با انحرافات داخلی، مخالفت با قراردادهای ننگین تا مخالفت و افشاگری قرارداد كاپیتولاسیون و وقوع انقلاب اسلامی توسط رهبر كبیر انقلاب امام خمینی (ره) نام برد.

از دیگر مبانی قدرت نرم در گفتمان انقلاب اسلامی، ولایت فقیه در جایگاه ستون این خیمه است. پیروی و اطاعت مردم و دولت از رهبری با باور قلبی، سبب بالا رفتن مشروعیت دینی وسیاسی حكومت است. چرا كه فی­نفسه بزرگترین و مؤثرترین قدرت نرم انقلاب و سبب وحدت و یكپارچگی جامعه است. تاثیر رهبری در جلوگیری از نفوذ قدرت نرم دشمن و مدیریت بحران­های داخلی و خارجی غیر قابل انكار است. بر اساس مبانی شیعی ولایت فقیه با ادله­ی عقلی و نقلی مشروعیت بخش نظام اسلامی­ست. ولایت فقیه استمرار امامت و رهبری ائمه اطهار است. امام خمینی (ره) در كتاب البیع در ذیل موضوع ویژگی­های حاكم اسلامی و اختیارات آن یعنی ولایت فقیه می­فرماید: "حفظ نظام از واجبات مؤكد است و این واجب جز با وجود والی و حكومت به انجام نخواهد رسید" .

   مردم سالاری دینی آخرین مؤلفه قدرت نرم در گفتمان انقلاب اسلامی است مردم سالاری دینی بر اساس شاخص و معیار دینی و عقلانیت سیاسی، منصه­ای برای بروز و ظهور قدرت نرم است. مشاركت مردمی در عرصه­های مختلف سبب برخورداری نظام از مشروعیت دینی و سیاسی است. مردم سالاری دینی یك حقیقت واحد در جوهره­ی نظام اسلامی است. یعنی اگر بنا باشد نظامی بر مبنای دین شكل گیرد، بدون پذیرش مردم ممكن نیست. ضمن آنكه تحقق مردم سالاری واقعی هم بدون دین امكان­پذیر نیست. استقبال و اشتیاق مردم به تعیین سرنوشت نظام سیاسی كشور در انتخابات مختلف، همان حاكمیت مردم در چارچوب دین اسلام است. اسلام مشروعیت­بخش دینی نظام است وقانون اساسی نیز بر آن تاكید كرده است. بدیهی­ست هیچ ملتی بدون برخورداری از قدرت نرم ایجاد وفاق وهمبستگی اجتماعی قادر به حركت درمسیر تعالی و كسب اعتبار معنوی در جامعه جهانی نخواهد بود.

   بنا­بر این گفتمان انقلاب اسلامی تجلی تحقق قدرت نرم به معنای توانایی نفوذ  در رفتار دیگران  بدون تهدید  ویا پرداخت هزینه است. قدرتی كه از رهگذر تبیین اسلام ناب محمدی(ص) وآرمان­های عدالت خواهانه در صدد بر آمده با ارتقای آگاهی وبیداری­اسلامی میان مردم مسلمان چشم اندازی نودر حیطه­ی سیاست و روش زندگی  به آنها بنمایاند.اگر چه انقلاب اسلامی به لحاظ ماهوی و ابعاد فرهنگی با اتكا به اسلام و ارزش­های اعتقادی آن سد مستحكمی در برابر هجمه­ی فرهنگی دشمن بوده است ولی حقیقت آن است كه سایر گفتمان­ها و تمدن­ها هجمه­ی خود را متوجه بخش­های بنیادی، باورها و ارزش­های ما كرده­اند. تا با ناكارآمد نشان دادن انقلاب اسلامی در اداره امور سیاسی، اقتصادی و فرهنگی آن را در معرض استحاله قرار دهند.
طبقه بندی: شخصیت شناسی علم ارتباطات، علمی (فقه و رسانه)، علمی (ارتباطات)،
برچسب ها: قدرت نرم، ولایت فقیه، مرجعیت دینی، مردمسالاری، انقلاب اسلامی،
دنبالک ها: مؤسسه سروش حكمت مرتضوی،
[ دوشنبه 14 اسفند 1391 ] [ 06:10 ب.ظ ] [ سید محمود مرتضوی هشترودی ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By Weblog Skin :.
درباره وبلاگ

خاطره خوش ارتباطات دوره 5 یادآور تمام شیطنت های دوران کودکی بود که دیگر الان بزرگ شده بودند ولی با یک فرق، با دغدغه های بزرگ تر، با فکرهای عمیق تر، با آرمان های متعالی در راستای خدمت به کشور و اسلام عزیز.

در گروه ارتباطات دوره 5 ، درد یکی، درد همه است. موفقیت یکی از اعضاء، موفقیت سایرین است.

بدون تردید، تجربه ای جدیدی بود تا به مثابه گره خوردن تمام انگشتان به یک مشت برای رسیدن به اهداف مشترک، پیشرفت های بزرگی که این گروه برای آینده کشور در سر بپرورانند.

ارتباطات دوره 5 تمام شد اما در واقع مسیر تازه ای فراروی دوستان آغاز شده است تا با ره توشه برداشتن از محضر استادان دلسوز، پرتجربه و به کار گرفتن تمام آن خوبی ها نقشه راه ی برای آینده خود ترسیم نماییم.

فکر می کنیم افق های موفقیت در دسترس ما قرار دارد با توکل به خدا به سمت آن حرکت خواهیم کرد...
لینک های مفید
لینک های مفید
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب