تبلیغات
جامع المقدمات علوم ارتباطات اجتماعی

جامع المقدمات علوم ارتباطات اجتماعی

ازدواج موقت راهكار یا بن ­بست؟

سریال زمانه به كارگردانی حسن فتحی از جمله سریال­های پرمخاطب تلویزیون در زمان پخشش می­باشد. طرح موقعیت برادركشی در پرداختی نو توانست از همان قسمت­های اول مخاطب­ های فراوانی راجذب كند. اما رفته رفته ورود حوادث پی درپی و عشق­ های متعدد مسیر داستان را به سمت داستان ­های عامه ­پسند تغییر داد، تا مخاطب خاص را كه از كارگردان توقع تكراركارهای زیبا و ارزشمند گذشته راداشت نا امید كند.

  

از عوامل جذابیت این اثرمیتوان به طرح موضوعاتی چون؛انسان ودغدغه ­های امروزی او، اجتماع، خانواده، اشك­ ها ولبخند­ها، وصال وفراق، مرگ وزندگی، فقروثروت، بخشش وانتقام، زشتی دروغ، انعكاس اعمال،‌ دام­ ها و دانه ­هایی كه سد راه خوشبختی هستند اشاره كرد.همچنین استفاده از تضادها وتقابل­ هایی چون عشق به نفرت، فقر به ثروت، غم به شادی، ناامیدی به امید، مدعی به محكوم، مطرودی كه با ورودش بزرگتر وحلال مشكلات  خانواده ها میشود زیبا وپند آموز است. بازی خوب بازیگران و لوكیشن­های زیبا، نزدیك بودن به خواست مخاطب، از آن جهت كه به مشكلات و مسائل جوانان پرداخته را می توان از دیگر عوامل جذب مخاطب دانست.

   علی­ رغم تلاش صاحب اثربرای خلق روایتی اجتماعی واخلاقی نكاتی مورد اغفال وكم ­توجهی قرار گرفته كه با روح اعتقادات دینی وفرهنگی ما مغایرت دارد. به تعدادی از ان­ها اشاره می­شود؛

نكته اول:

   والدین پشتیبان وراهنمای فرزندان در تنگنا­ها ومشكلات زندگی هستند.در این سریال پدر ومادرها غیر منطقی ومنفعل عمل می كنند.آن­ها مشاور وحامی خوبی برای فرزندشان نیستند و هیچ دركی از شرایط جامعه و فرزندان خود ندارند.پدر ومادر درباور ما انسان­هایی سرد وگرم چشیده وبا تجربه هستند.از آنان توقع می رود درقبال خبط وخطای فرزند احساس مسئولیت كنند ونهایت سعی وتلاش خود را برای حل بحران به وجود آمده مبذول دارند.حال اگر آن­ها به جای حل مشكلات با هر تلنگری بشكنند وفرو بریزند از جوانان چه توقعی باید داشت؟

نكته دوم

      شخصیت اصلی زن خانم وكیلی است، كه علی رغم حضور در دادگاه­ها ورصد دعاوی مختلف وداشتن تجربه كافی از مشكلات اجتماع وبرخلاف نظر دوستان وخانواده تسلیم تب تند عشق می شود.او خود مقدمات ازدواج پنهانی وفوت نامه جعلی پدر را حاضر می كند. و وقتی دروغ بزرگ او شیرازه­ی نازك زندگی مشترك راپاره می كند، تبدیل  به موجودی سبوع می شود كه تنها سودای او گرفتن انتقام است.رابطه­ی عادی ومزورانه­ی او بامرد های متعدد به فاصله­ی كوتاه از اتمام رابطه قبلی بدون رعایت موازین شرعی وپردازش این شخصیت به عنوان انسانی پر خطا  وغیر قابل اعتماد را نمی توان حمایت از خانواده یاجامعه­ی زنان دانست.خاصه این كه علاوه بر دروغ، فریب  وانتقام جوئی بی منطق و فاقد احساس مسئولیت است، تا جائی كه خود را دراتفاق های پیش آمده مقصر نمی داند.او چند بار در موقعیت های متفاوت می گوید ؛نمی دونم چرا من از هر راهی می­رم آخرش بن بسته.

نكته سوم

   شروع روایت با بهزاد این تصور وتوقع را بوجودمی آورد كه او شخصیت اصلی و محوری باشد.اما ورود ارغوان به داستان سنگینی بار روایت و كنش­ها را تا انتها  بر دوش او می اندازد تا شخصیت مرد عملا تبدیل به موجودی منفعل گردد.او علی رغم این كه در موضع انفعال است، باید تا پایان روایت تقاص خطای غیر قابل بخشش (از دید صاحب اثر) خود را پس دهد.

نكته چهارم

   از هم پاشیدن یك زندگی فاجعه­ ی بزرگی است كه اثرات سوء فراوان وغیر قابل انكاری را بر افراد ذی ربط می گذارد.لذا لازم است عمیق تر و واقعی تر به مسائل حادث از جدائی، قبل وبعد از آن برای خانواده و جامعه پرداخت. انسان ها در دنیای حقیقی با مشكلات واقعی زندگی می كنند. بخشش یا انتقام شاید مرهمی بر آلام روحی فاجعه زده باشد. اما راهكار و راه برون رفتی برای او و مخاطب نیست. بررسی های كارشناسی شده و روبه رو كردن مخاطب با مشكلات حقیقی این پدیده شوم می تواند به جامعه در تقابل و گذار از ان كمك كند.

نكته پنجم

   واكاوی یك مسئله فقهی یا حكم دینی و به چالش كشیدن آن از سوی مؤلف و سازنده هر اثر هنری نیازمند بررسی و مطالعه بیشتر آن به لحاظ دینی و اجتماعی و بازخوردهای آن قبل و بعد از ساخت اثر است، تا خدای نكرده نتیجه نقض غرض و دفع مطلوب نباشد. طرح این مسئله كه ازدواج موقت وپنهانی برای دو جوان كه دارای شرایط ازدواج رسمی هستند، كار پر دردسر و ناپسندی است سخنی حكیمانه است. اما دو قربانی به عنوان مجازات و تنبیه، غرامت سنگینی است. قربانی سومی هم هست، عمه خانواده كه حاصل ازدواج موقت است و به خاطر انكار شدن از سوی برادرانش محكوم به تنهایی است. این تفكر را می توان در سریال­ها  و فیلم­های  دیگری چون تا ثریا كه قربانی همسر ثریاست ویا زندگی خصوصی كه قربانی زن و جنین اوست و آثاری مشابه مشاهده كرد. این تلاشهای هم سو، جهت كشته سازی و این همه تاكید بر ویران گر بودن یك حكم دینی به نام ازدواج موقت برای چیست؟ آیا ازدواج موقت وسیله­ایست برای تطمیع بوالهوسی عده ای سودجو یا راهكاری برای حفظ و تحكیم بنیان خانواده و حفظ حیا و عفاف عمومی جامعه؟ آیا می توان قبول كرد كه اسلام به عنوان یك دین عالی و كامل در مقابل بزنگاههای جامعه و نیازهای غریزی بشر سكوت كرده و راه متقن و درستی برای حل مشكل ارائه نداده باشد؟

نكته ششم

   اگر مهم­ترین وظیفه­ی رسانه رافرهنگ­سازی بدانیم بدیهی است كه باید نسبت به آبشخور  این فرهنگ حساس باشیم. عادی نشان دادن رابطه­ی اینترنتی وپیامك بازی میان دختر وپسر ونصب عكس عروس و داماد  در جائی غیر از اتاق خواب شخصی مغایر با فرهنگ دینی و عرفی ماست. لازم به ذكر است این مسئله در سریال­های دیگر نیز مشاهده شده است.این گونه مسائل را می توان از مصادیق تهاجم فرهنگی  وتغییر سبك زندگی دانست. حال آن كه طبق فرمایشات مقام معظم رهبری رسانه­ی اسلامی باید به عنوان قدرت نرم و ترویج كننده­ی سبك زندگی اسلامی در نوك پیكان این تقابل فرهنگی باشد.

      
طبقه بندی: علمی (فقه و رسانه)، اخبار مرتبط، علمی (ارتباطات)،
برچسب ها: سریال زمانه، ازدواج موقت، حسن فتحی، جنگ نرم، تهاجم فرهنگی، سریال تلویزیونی،
دنبالک ها: مؤسسه سروش حكمت مرتضوی، اندیشوران حوزه،
[ سه شنبه 1 اسفند 1391 ] [ 11:01 ق.ظ ] [ سید محمود مرتضوی هشترودی ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By Weblog Skin :.
درباره وبلاگ

خاطره خوش ارتباطات دوره 5 یادآور تمام شیطنت های دوران کودکی بود که دیگر الان بزرگ شده بودند ولی با یک فرق، با دغدغه های بزرگ تر، با فکرهای عمیق تر، با آرمان های متعالی در راستای خدمت به کشور و اسلام عزیز.

در گروه ارتباطات دوره 5 ، درد یکی، درد همه است. موفقیت یکی از اعضاء، موفقیت سایرین است.

بدون تردید، تجربه ای جدیدی بود تا به مثابه گره خوردن تمام انگشتان به یک مشت برای رسیدن به اهداف مشترک، پیشرفت های بزرگی که این گروه برای آینده کشور در سر بپرورانند.

ارتباطات دوره 5 تمام شد اما در واقع مسیر تازه ای فراروی دوستان آغاز شده است تا با ره توشه برداشتن از محضر استادان دلسوز، پرتجربه و به کار گرفتن تمام آن خوبی ها نقشه راه ی برای آینده خود ترسیم نماییم.

فکر می کنیم افق های موفقیت در دسترس ما قرار دارد با توکل به خدا به سمت آن حرکت خواهیم کرد...
لینک های مفید
لینک های مفید
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب