تبلیغات
جامع المقدمات علوم ارتباطات اجتماعی

جامع المقدمات علوم ارتباطات اجتماعی
گاهی گمان می شود مدلهای ارتباطی همان است كه اندیشمندان غربی به دست آورده و ارائه می دهند، دریغ از اینكه دین مبین اسلام از بالاترین مضامین در این زمینه برخوردار است. با بررسی آیات و روایات به انواع و اقسام مدلهای ارتباطی (اعم از ارتباط با خود،‌ با دیگران، با پیرامون و با خدا) دست خواهیم یافت.

بررسی سیره معصومین علیهم السلام هم یك راه خوب جهت به دست آوردن این گونه مدلها و استفاده از آن در جهت ایجاد جامعه ای سالم هست. البتّه در زمان خود ما هم كسانی هستند كه زندگی آنها رنگ و بوی خدایی دارد. گفتار و كردار آنها آمیخته با مضامین دینی است و از منش آنها می توان درس گرفت. مطالعه زندگی نامه علما و مراجع قطعاً در این مسیر كمك كننده خواهد بود.

در ادامه مطلب یكی از مدلهای ارتباطی منحصر به فرد در مواجهه با ناهنجاری های اجتماعی ارائه شده است:
یک روز که ایشان به کوههای اطراف تهران برای کوه پیمایی رفته بودند، با دختر و پسری دانشجو برخورد می کنند که به لحاظ ظاهری وضع  نامناسبی داشتند.
 
آنها به یک باره در مقابل ایشان قرار می گیرند و فرصت جمع و جور کردن و رسیدگی به وضع ظاهری خودشان را پیدا نمی كنند. از رفتار آنها مشخص بود که خیلی ترسیده بودند واینگونه به نظر می رسید که آنها تصور می کردند که الآن آقا دستور دستگیری آنها را فورا صادر خواهد کرد. ولی برخلاف تصور آنها آقا با آنها سلام و علیک گرمی کرد و پرسید که شما زن و شوهر هستید؟ (البته آقا می دانست)؛  آن پسر وقتی با خلق زیبای آقا مواحه شد، واقعیت را گفت؛ و جواب داد خیرمن و این دختر دوست هستیم.
 
آقا ابتدا در باره ورزش و مزایای آن با آنها صحبت کرد و بعد فرمود: بد نیست صیغه محرمیتی هم در میان شما برقرار شود و شما با هم ازدواج کنید. آقا به آنها پیشنهاد داد که اگر مایل بودید در فلان تاریخ بیائید و من هم آمادگی دارم که شخصا خطبه عقد شما را بخوانم. آن دو خدا حافظی کردند و طبق قرار همراه خانواده خود در همان تاریخ به محضر ایشان رسیدند.

آقا هم خطبه عقد آن دو را جاری کردند. با برخورد کریمانه ایشان این دو جوان مسیر زندگی خود را تغییر دادند آن دختر غیر محجبه به یک دختر محجبه و معنوی و آن پسر دانشجو هم به یک جوان مذهبی مبدل شدند.

راستی حتماً و قطعاً متوجّه شدید كه منظور از آقا، مقام معظّم رهبری است.طبقه بندی: علمی (ارتباطات)،
برچسب ها: ارتباطات، مدل ارتباطی، مدل برخورد، مدل، ارتباط، ارتباط دختر و پسر، مشروع،
دنبالک ها: جهان شناسی، گنجینه معرفت،
[ چهارشنبه 2 اسفند 1391 ] [ 08:52 ق.ظ ] [ محمد مهدی قربانی ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By Weblog Skin :.
درباره وبلاگ

خاطره خوش ارتباطات دوره 5 یادآور تمام شیطنت های دوران کودکی بود که دیگر الان بزرگ شده بودند ولی با یک فرق، با دغدغه های بزرگ تر، با فکرهای عمیق تر، با آرمان های متعالی در راستای خدمت به کشور و اسلام عزیز.

در گروه ارتباطات دوره 5 ، درد یکی، درد همه است. موفقیت یکی از اعضاء، موفقیت سایرین است.

بدون تردید، تجربه ای جدیدی بود تا به مثابه گره خوردن تمام انگشتان به یک مشت برای رسیدن به اهداف مشترک، پیشرفت های بزرگی که این گروه برای آینده کشور در سر بپرورانند.

ارتباطات دوره 5 تمام شد اما در واقع مسیر تازه ای فراروی دوستان آغاز شده است تا با ره توشه برداشتن از محضر استادان دلسوز، پرتجربه و به کار گرفتن تمام آن خوبی ها نقشه راه ی برای آینده خود ترسیم نماییم.

فکر می کنیم افق های موفقیت در دسترس ما قرار دارد با توکل به خدا به سمت آن حرکت خواهیم کرد...
لینک های مفید
لینک های مفید
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب